A magyar irodalom olyan szerteágazó, mégis összehozza az embereket. Sosincs olyan korszak, amikor ne találnánk aktuális verseket, regényeket, drámákat. A politikából eredő fájdalmainkat hogyan máshogy fejezhetnénk ki, mint egykori forradalmáraink verseit szavalva? A párunknak hogyan fejezhetjük ki odaadásunkat? A szeretetünket versekkel fejeztük ki Édesanyáink és Nagymamáink felé már alsó tagozatban is Anyák napján.
A költészet számos emberi érzelmet és gondolatot dolgoz fel egy olyan sajátos formában, ami más művészetekben nincs jelen. Legtöbb magyar költőnk érinti a szerelem témáját, és sokuknál ugyanolyan jelentős az irodalomban a párjuk, mint ők maguk. Diósy Ödönné Brüll Adél, Szendrey Júlia, Gyarmati Fanni, Gyömrői Edit – csak hogy párat említsek.
Nyáry Krisztián kortárs írónk eleinte csak a Facebook-ismerőseivel osztotta meg írásait, ami akkora hírnévre tett szert, hogy később megjelent Így szerettek ők című háromrészes könyvsorozata ezekből a posztokból. Művében magyar költőink szerelmi életét írja le egy olyan perspektívából, amiben eddig még nem volt olvasható.
Az első könyv előszava Radnóti Miklósról és Fanniról: „Egy szimpatikus szerelmespár a sípályáról, akiket szívesen megszólítanánk, de közben nem tudunk elfelejtkezni a rájuk váró jövőről.” A tudás, hogy mi már tudjuk, mi történt Velük, költőinkkel és szerelmeikkel, hatalom – ámde nem szabad elfelejteni, hogy ők éltek ezekben a pillanatokban. Megélték az ismerkedés gyönyörét, a veszekedéseket, a szakítást, az együtt töltött idő megbecsülését, etc., tehát mindent, amit mi is tapasztalunk hétköznapjainkban. Még az Elbocsátó szép üzenet is jelen van a mi életünkben is, csak inkább a közösségi médián keresztül.
Illetve a második részben előhoz egy olyan érdekes kérdést, ami a könyv megjelenésekor (2013) vitát váltott ki, de a jelenlegi aktuálpolitika miatt is jelentős kérdés: a fiatal Kölcsey Ferenc tényleg táplált érzelmeket Szemere Pál iránt? Ezekkel a kérdésekkel foglalkoznunk kell: az LMBTQ+ közösség mai helyzete szinte cseppet sem javult néhai költőink életéhez képest.
A harmadik rész mindössze 3 éve jelent meg, amit a kritikusok szerint nem okozott csalódást, Nyáry a tőle megszokott színvonalat hozta. A sorozat ezen részében főleg a kevésbé ismert szerelmekről olvashatunk, mint például Petőfi majdnem-menyasszonyáról Mednyánszky Bertáról, vagy Móricz Zsigmond hasonló helyzetű párkapcsolatáról Magoss Olgával. Olyan kérdéseket is feszeget, mint: Gyömrői Edit viszonozta József Attila érzelmeit?
Te kinek a párkapcsolatára lennél kíváncsi? Te melyik verseket szoktad olvasni, amikor szerelmes vagy? Benned is ott volt az az érdekes, eufórikus vágy az iskolapadban, hogy még többet tudj meg róluk? Olvastad már a trilógiát?
Nyáry Krisztián most előadást tart a Free Egyetemen arról, hogy hogyan szerettek ők – ha érdekel, ami az irodalomkönyvekből kimaradt, mindenképpen ott a helyed a CEU-ban március 31-én 19 órakor!
Dukai-Nagy Boróka Hanna