Színész szeretnék lenni. De hol kezdjem? Hogy lesz belőlem színész? Egyáltalán lehet belőlem színész? Vagy nem biztos, hogy színész szeretnék lenni, de azért kipróbálnám, hogy milyen. Hát persze! Hiszen hogyan dönthetném el valamiről, hogy nekem való-e vagy sem, ha előtte ki sem próbáltam? Ebben segít most a Freeszfe. Színész alapozó – kifejezetten színészi ambíciókkal megáldott (de legalábbis kiváncsi) fiataloknak.
Mire lehet számítani?
A januárban induló kurzusra nincs felvételi: bárki kipróbálhatja magát. Másfél hónapon keresztül, hat intenzív hétvégén át fogunk találkozni. Játékokon, gyakorlatokon és élményeken keresztül tapasztaljuk meg, hogy mit jelent színésznek lenni, mit csinál pontosan a színész a színpadon, mi történik vele, mi történik a testével, hangjával, lelkével és elméjével, miközben szerepel. Csoportban fogunk dolgozni, miközben minden résztvevő bőséges egyéni figyelmet, visszajelzést és segítséget kap tőlünk.
Akkor jelentkezzek?
Ha valóban a színészet a célod, ez a kurzus segít elindulni az úton.
Ha nem vagy benne biztos, ez a kurzus akkor is nyújt valami fontosat: közelebb hoz önmagadhoz. Újra és újra szembesít önmagaddal. Arra késztet, hogy feltedd magadnak a kérdést: ki vagy te. S miközben fejleszti a képességet, hogy vállald és megmutasd önmagad mások előtt, a te személyes utad megtalálásában is segítséget nyújt.
Lehetne még részletezni, hogy mi lesz?
A színész munkaeszköze önmaga. Munkaeszköze a teste, beszédhangja-énekhangja és persze a személyisége: múltja, jelene, öröme, bánata, vágyai, álmai. E három téma szerint szerveződnek majd a napok. Mozgás, beszéd és színészmesterség – ilyen fajta órák lesznek. Közös jellemzőjük az alapozási szándék. Az, hogy az együtt töltött idő alatt a résztvevők minél intenzívebben tapasztalják meg a színészi létezés e három oldalát. Az a szándék, hogy aki elvégzi ezt a kurzust, bátran álljon a rajthoz – bármiféle rajthoz –, mert tisztábban, pontosabban látja a célt.
Konkrétan?
A színészmesterség órákon játszott színházi játékok például többek játéknál: a színészi működés egy-egy összetevőjét teszik kézzelfoghatóvá és vizsgálhatóvá. Szöveges és szöveg nélküli, esetleg zenés etűdök készülnek: ezeken dolgozunk, ezekből tapasztalunk. Elsősorban nem kitalált színpadi alakokat keresünk majd, hanem ki-ki önmagát. Hogy igazán önmaga nevében legyen képes jelen lenni a színpadon. S ha erre képes, egy másik valaki nevében is képes lesz jelen lenni. Számtalan témát érintünk a színész munkájából: a teret, a partnert, a figyelmet, az észrevételt, a gondolkodást vagy éppen a ki nem mondott szavakat. Kinek-kinek kedves verséről, számára fontos szövegről is eshet szó.
A háromféle óra végül ugyanazt a célt kutatja: a színpadon igazul jelen lévő színészt. S az igaz színpadi jelenlét is e három megközelítés közös eredménye. Abban hiszünk, hogy a színészet lényege ebben a formában valahogy megtapasztalható, s minden színészi próbálkozás alapja ez a tapasztalás.
Kik fognak tanítani?
Mozgást Gál Eszter. Beszédet Papp Márta és Koblicska Lőte. Színészmesterséget pedig Ascher Tamás és Forgács Péter.
Kell még valamit tudni?
Hat egymást követő hétvégén keresztül folyik a kurzus. A szombatok-vasárnapok délelőtt 10-kor kezdődnek és este 19-ig tartanak. Emellett fontosnak tartjuk, hogy a résztvevők szombat esténként még néhány órát bent maradjanak próbálni.
A jelentkezés a visszaigazolás és a részvételi díj befizetése (vagy első részlete) után válik véglegessé.